piątek, 8 września 2017

Ms Marvel. Pokolenie czemu – G. Willow Wilson, Adrian Alphona, Jacob Wyatt - komiksowa recenzja z Szortalu

Millennialsem być, to… nieludzkie?

Pierwszy tom „Ms Marvel” zrobił w komiksowym światku sporą furorę. Seria autorstwa G. Willow Wilson i Adriana Alphony okazała się ożywcza dla rynku w co najmniej kilku wymiarach. Była sygnałem, który otworzył w Marvelu drogę do prezentacji nowych wersji klasycznych bohaterów. Stanowiła też świetny przykład strategicznego kierunku, jaki Dom Pomysłów obrał, zwracając uwagę na rozmaite mniejszości. Był to też wyraźny zwrot w kierunku nowych grup potencjalnych odbiorców. Wszystko to w połączeniu z fundamentalnym faktem, że Wilson i Alphona stworzyli pomysłowy, wciągający komiks, zaowocowało znakomitą reakcją odbiorców – sypiącymi się zewsząd laurami i opinią jednej z najlepszych serii Marvela. Pojawiło się jednak pytanie czy po świetnym początku uda się utrzymać poziom.


„Pokolenie czemu” stanowi bezpośrednią kontynuację wątków zapoczątkowanych w pierwszym tomie serii. Wilson wyraźnie stawia na fabularną ciągłość, co działa na korzyść „Ms Marvel”. Przyglądamy się dzięki temu procesowi stawania się bohaterką, poznawania swoich zdolności, a także (a może przede wszystkim) świadkujemy Kamali w jej poszukiwaniach swojego miejsca w świecie. W tym świetle główny wątek fabuły – zmagania młodej Ms Marvel z tajemniczym Wynalazcą – nie jest najważniejszym. Dużo większe znaczenie mają epizody, w których nasza bohaterka poznaje jednego ze swoich idoli – Wolverine’a, odkrywa swoją tożsamość jako Inhuman, prowadzi wzniosłe dyskusje z rówieśnikami czy też spotyka się z uznaniem miejscowej policji.
W Kamali urzeka sposób, w jaki rozważa różne opcje i stara się znaleźć własną drogę. Jest w niej jakaś wewnętrzna mądrość i zdrowy dystans do rzeczywistości, w tym własnej kultury, rodziny, otoczenia. Wilson po raz kolejny udowadnia, że ma niezłe oko do dostrzegania i analizowania problemów społecznych. Tym razem bierze pod lupę rówieśników Kamali – millennialsów i pozwala przyjrzeć się z bliska ich sposobowi bycia, problemom i aspiracjom. Wszystko w drugim tomie „Ms Marvel” ładnie ze sobą gra i układa się we wciągającą historię. A że bohaterka budzi sympatię czytelników, tym trudniej odkleić się od lektury.

Ciekawym urozmaiceniem jest wprowadzenie do tytułu innego rysownika – dwa zeszyty wyszły bowiem spod ręki Jacoba Wyatta, którego styl bardzo odróżnia się od prac Adriana Alphony. Podczas gdy drugi z nich zachwyca dynamiczną, niebanalną, ale i niezwykle delikatną kreską, pierwszy operuje ołówkiem i tuszem w zdecydowanie bardziej oszczędny, choć wciąż wyrazisty sposób (wystarczy popatrzeć choćby na Wolverine’a). Jest w tym jednak jakiś urok, a prosta kreska pozawala skupić się na fabule i dialogach. Te zaś mogą rodzić pewne kontrowersje.

Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy też stylu w jakim napisany jest oryginał, ale młodzieżowa gadka włożona w usta Logana brzmi cokolwiek sztucznie (nawet jeśli mamy świadomość, iż jest on nauczycielem sporej grupy nastolatków, więc mógł szansę liznąć nieco slangu). Co innego Kamala i jej rówieśnicy – oni wypadają jak najbardziej naturalnie, a zastosowany język istotnie nadaje dialogom wiarygodności.

„Pokolenie czemu” jest inne niż tom, który otworzył serię, ale nie ma co się temu dziwić – ot, po prostu realia pisania rozłożonego na dłuższy czas scenariusza. Cieszy, że scenarzystka skupiła się na rozwoju bohaterki i przedstawieniu dłuższej fabuły miast serwować jeden za drugim niezwiązane lub luźno związane ze sobą epizody. Cieszy wreszcie fakt, że Kamala nadal jest Kamalą. To jeden z tych komiksów, w których można się cieszyć dosłownie każda stroną – rysunkami, dialogiem, pomysłami, przenikliwością scenarzystów, humorem (bo przecież jak można nie uwielbiać Lockjawa) . Przy tym udało się utrzymać kluczowe elementy stanowiące o sukcesie „Ms Marvel”– ciekawy kontekst społeczno-polityczny, lekkie pióro, świetne rysunki i kreatywną reinterpretację klasycznej postaci. I choć drugi tom przygód Kamali Khan nie robi takiego wrażenia jak pierwszy, i tak jest to znakomita, lekka lektura. Bynajmniej nie tylko dla nastolatków.


Tytuł: Pokolenie czemu
Seria: Ms Marvel
Tom: 2
Scenariusz: G. Willow Wilson
Rysunki: Adrian Alphona, Jacob Wyatt
Tłumaczenie: Anna Tatarska
Tytuł oryginału: Ms Marvel: Generation Why (Ms. Marvel #6-11)
Wydawnictwo: Egmont
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania: czerwiec 2017
Liczba stron: 132
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Wydanie: I
ISBN: 978-83-281-1917-8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...